Zithromax 500 indicazioni geografiche


Proč kravičky?

Jaroslav Peregrin

27. 06. 2010 | 07:52

Přečteno 13225 krát

Myslíte si, že králem zvířat je lev? Já si myslím, že je to kráva.

Vzhledem k tomu, že během června jsem vůbec nic nestíhal, chystal jsem se již tento blog posunout do fáze okurkové sezóny, to jest nějaký čas do něj nepsat, ale pak jsem si řekl, že by mi to pan Karel Novotný z Ostravy a ostatní mí příznivci jistě neodpustili, tak zde alespoň přetiskuji rozhovor, který se mnou před pár týdny dělal internetový časopis Vaše Literatura. (Svým způsobem také posunutí do okurkové sezóny...)
„Vostrej a technickej“ Jaroslav Peregrin
Rozhovory
Autor: Hana Moualla
Středa, 05 Květen 2010 00:00
Nedávno jste mohli číst recenzi knihy Filozofie pro normální lidi (recenzi naleznete zde). Dnes přinášíme rozhovor s jejím autorem, panem Jaroslavem Peregrinem, vedoucím katedry logiky na FF UK v Praze (pozn.: poněkud zastaralá informace - JP). Autor se také zabývá filozofií jazyka, sémantikou a analytickou filozofií. Ráda bych se dozvěděla, jak si pan Peregrin poradí s mými zcela „normálními“ otázkami. Pojďme nahlédnout do duše tohoto zajímavého a pro mne těžko „zařaditelného“ člověka.
Dobrý den, děkuji, že jste souhlasil s rozhovorem. Jaké motto Vás nejlépe vystihuje?
„O co mi šlo: když si myslej, že jsi vostrej, buď technickej; a když si myslej, že jsi technickej, buď vostrej. Já jsem dost technickej hoch. Takže jsem se rozhodl bejt tak vostrej, jak jen to jde. Jenomže dneska, než se vůbec můžeš pokusit bejt vostrej, musíš bejt pekelně technickej.“ (To je můj oblíbený citát z povídky Willliama Gibsona Johny Mnemonic.)
Na čem momentálně pracujete?
Teď jsem právě dokončil dva přehledové texty pro dvě velká kompendia, Oxford Handbook of History of Analytic Philosophy a Cambridge Handbook of Pragmatics. Dokončuji také dvě knihy: menší a populárnější českou knížku Člověk a pravidla, která by měla vyjít, tak jako Filosofie pro normální lidi, v nakladatelství Dokořán, a podstatnější anglickou knihu s názvem Inferentialism: from logic to language. A samozřejmě učím, podílím se na přípravě nového magisterského programu filosofie na Univerzitě Hradec Králové, chystám se jet přednášet do Rigy, do Curychu a do Lodže; takže se rozhodně nenudím.
Jaký je vztah mezi filosofií a matematikou?
Já mám pocit, že intimní. Zdá se mi, že filosofie je taková matematika vyhnaná z říše čistých idejí do reálného světa. To potvrzuje i fakt, kolik filosofů v dějinách bylo současně matematiky nebo se aspoň matematikou zabývalo z filosofického hlediska: začalo to Platónem a Pythágorou; po nich to byli třeba Descartes, Leibniz, Kant, Bolzano, Frege, Husserl...
Co dnes více pláče – múza nebo lidská srdce?
Já si nejsem jist, jestli této otázce rozumím. Ale pokud jde o múzy, myslím, že nad námi dnes musejí ne plakat, ale jásat, chechtat se, až se za břicho popadají. V této zemi vychází za rok počet knih, který má pět cifer; a i když jistě ne všechny z nich mají skutečně co dělat s múzami, je to číslo naprosto neuvěřitelné. Ročně se točí desítky filmů, existuje bezprecedentní počet divadel. Dévédéčky jsme přímo zaplaveni, a to včetně těch, na kterých je to nejlepší z české i světové kinematografie. Ale hlavně: nikdy v historii jsme neměli takovou svobodu tvořit si, co chceme a jak chceme. Jsem rád, že žiji v téhle době, takže ani mé srdce rozhodně nepláče. (O jiných srdcích nedokáži říct nic smysluplného.)
Jak Vaši studenti chápou etiku? Stejně nebo odlišně jako předchozí generace?
Na to nedokážu odpovědět. Obecně se mi zdá, že dnešní mladí lidé jsou sebevědomější, samostatnější a vcelku rozumnější, než jsme byli my, když jsme vyrůstali pod vládou komunistů. To sebevědomí samozřejmě může někdy přerůstat až v jistou bezskrupulóznost či nadutost, to ale, zdá se mi, není problém mladé generace jako celku.
Lze vnímat etické chování jako něco, co se v koloběhu dějin mění?
O tom, zdá se mi, nelze pochybovat. Není to tak dávno, co třeba mučení nebylo považováno za něco zvlášť nemorálního. Proměny toho, jak jsou z hlediska etiky nahlíženy třeba záležitosti týkající se soukromého vlastnictví, společenské hierarchie, nebo třeba sexu, jsou zřejmé.
Proč krávy? (pozn. pro ilustraci problematiky je ve výše zmiňované knize použito kraviček)
Myslím, že kráva je dnes faktickým králem zvířat. Sice máme stále tendenci do této role pasovat lva, ale to je zřejmý pozůstatek doby, kdy světu vládlo právo silnějšího. Našemu dnešnímu hodnotovému systému zřejmě mnohem více konvenuje kráva – klidná, rozvážná a přitom svým způsobem majestátní. A ještě dává mléko.
Vaše oblíbené místo na odpočinek, inspiraci?
Ze všeho nejraději jsem doma v Hradci Králové. A v Hradci Králové jsem momentálně vůbec nejraději v restauraci Danup, kde neustále obměňují nabídku piv z českých minipivovarů.
Přejeme hodně úspěchů ve Vaší tvorbě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů ()

 stránka: 1/1 

Freddy Krueger napsal(a):

Korf:"V cem spociva ten problem?"
V tom, ze pro toto chovani mikrocastic chybi jakekoliv smysluplne vysvetleni. Cilem vedy je primarne poskytovat vysvetleni pro chod sveta. Vedec si klade otazky jako proc neco funguje, jak neco funguje, jaky je mechanismus fungovani atd. Kdyz botanik chce pochopit rostlinu, tak se taky nespokoji s tim, ze se "smiri, ze to tak je". Misto toho rostlinu zacne pitvat, objevi fotosyntezu, mykorrhizy atd atd.
Proc bych se mel ja spokojit s vysvetlenim, ze priroda proste takova ja? Mezi casti fyziku je vytvoreno vuci kvantove teorie urcite dogma, urcity mentalni blok, ktery spociva ve filosofii "shut up and calcute", tj. pocitej a nepremyslej. To mi nesedi. Zastancem tohoto pristupu byli zejmena Bohr a Heisenberg. Na druhe strane je spousta fyziku, kteri premysli, Einstein, Feynman, t´Hooft, Penrose a dalsi.
Ja chci vedet, proc je priroda takova jaka je. Proc existuje princip komplementarity. Co to znamena, ze jedna jedina castica je schopna interferovat se sebou samou. Jaky je ontologicky statut de Broglieho vln. Co se vlastne vlni? Kde se to neco vlni? Pokud se nic realneho nevlni, tak proc pozorujeme interferencni jevy? Atd atd.
Kvantova teorie se dostava do konfliktu s nasi beznou logikou, resp. ne s logikou, ale nase predpoklady o svete vedou ke sporum. Jak muze byt neco soucasne vlna a soucasne castice, kdyz tyto dva mody fungovani se vzajemne vylucuji? Jestlize zadna informace se nemuze prenaset rychleji nez svetlo a jestlize pred merenim nemaji castice zadne definovane vlastnosti (skryte promenne), tak jak se jedna castice pri kvantove provazanosti "dozvi", jaky byl vysledek mereni druhe castice? Neni to primo do oci bijici spor? A presto to spousta fyziku ruzne nesikovne racionalizuje a problemu se vyhyba a mysli si, ze kdyz se problemu vyhnou, tak on odejde. Bud jsme nuceni opustit lokalitu nebo jsme nuceni opustit kauzalitu.
Dalsim problemem a dogmatem kvantove teorie je prave ona akauzalita. Nelze nijak z principu predpovedet, kdy se radioaktivni jadro uranu rozpadnu. A z principu takove pricina udajne neexistuje. Jedna se tedy o naprosto akauzalni bezpricinny jev.
Ja si proste nemyslim, ze kvantova teorie v soucasnem stavu geografiche je celym pribehem, aneb slovy Einsteina, ze je to uplna a uspokojiva teorie. Vim ze jsem mezi fyziky spis v mensine, ale rozhodne nejsem sam. Je i spousta chytrych lidi, co si to mysli taky, namatkou nositel NC t`Hooft, nebo Roger Penrose, nebo tento uzasny indicky profesor
http://www.youtube.com/view...

28. 06. 2010 | 17:07

 stránka: 1/1 

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat


Source: http://blog.aktualne.cz/blogy/jaroslav-peregrin.php?itemid=10185


///

Today's Stock Market News and Analysis - m Zithromax monodose maux de ventre chronique


Zithromax 500 indicazioni geografiche Mazer Makina
Zithromax 500 indicazioni geografiche News Item
Zithromax 500 indicazioni geografiche Dr. Marian Iliescu, medic primar specialist in obstetrica-ginecologie, a
Zithromax 500 indicazioni geografiche Cached
Zithromax 500 indicazioni geografiche Quanto costa zithromax senza ricetta
Zithromax 500 indicazioni geografiche Office Team - 100 Reliable Office Supplies
Zithromax 500 indicazioni geografiche WorknPlay
Zithromax 500 indicazioni geografiche Zithromax (azithromycine) - Informations sur ce mdicament Uniprix

///
Дата: 20.10.2017, 15:35 / Просмотров: 75581